Başkan

 

Prof. Dr.  Adnan Oğuz Akyarlı 

1949 yılında Adapazarı’nda doğmuş; ilköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, orta öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde yapmıştır.

1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun olan AKYARLI: 1975 yılında "Doktor Mühendis"; 1980 yılında "Kıyı ve Liman Yapıları" dalında "Doçent"; 1987 yılında "Hidrolik" ve 1988 yılında ise "Deniz Teknolojisi" dallarında olmak üzere iki kez "Profesör" ünvanı almıştır. 

“İkinci Üniversite” kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”; ardından “Web Tasarımı ve Kodlama” programlarını bitirmiş olup, şu anda “Yerel Yönetimler” programında 2. Yarıyıl öğrencisidir.

 

1972-1998 sürecinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği Bölümleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde çeşitli düzeylerde yönetim sorumlulukları alarak sürdürdüğü görevinden Temmuz 1998 de emekli olarak ayrılmıştır.

AKYARLI, bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yapmıştır; yurt içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında eseri bulunmaktadır.

1998-2009 yılları arasında Türkiye-Belçika ortaklığı olan bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmış; çok sayıda Holding Şirketi’nde Yönetim Kurulu üyesi olmuş; Kireç Sanayicileri Derneği Teknik Komitesi Başkanı olarak görev yapmış; patentle sonuçlanan iki AR-GE çalışmasının yönetimini üstlenmiştir.


AKYARLI, 2009-2014 döneminde "İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili” ve “Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” sorumluluğunu üstlenmiş; CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesindeki Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Konak Kent Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi Önceki Başkanı, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Dönem Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Dönem Başkanı olan AKYARLI: çok sayıda mesleki örgütün, sosyal derneğin, vakıfın ve yeni nesil Biyoekonomi Kooperatifi’nin kurucu üyesidir.


Akyarlı, Temmuz 2019 tarihinden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi bağlı şirketlerinden olan İZELMAN A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev üstlenmiştir.