Lütfiye KADER

İlk orta ve lise eğitimini Afyon-Sandıklı’da yaptı. Eskişehir Eğitim Enstitüsünü(F.K.B) sonra ANADOLU ÜNİVERSİTESİ “Biyoloji”  lisans tamamlamayı bitirdi. Uzman öğretmen oldu. Yurdun pek çok okullarında ,Fizik Biyoloji ve Fen Bilgisi öğretmenliği yaptı. En son Güzelyalı Ortaokulu’ndan  (2016 aralık ) emekli oldu.

1990 Başbakanlık Müsteşarlığı’nın ’’Çevre yarışmasında’’ Çevre Beratı ve  Madalyası aldı. EÇEV’İN  Yenilikçi  yaratıcı öğretmen seminerlerinde bildiri sundu.

Türk Fizik Vakfının ‘’FİZİK ÖĞRETİMİ ‘’ konulu yarışmasında başarı ödülü aldı. MEB ‘in 2004 TEDP  projesinde  (Temel Eğitim   Destek Projesi) nde öğretim programı geliştirme  çalıştayında  bulundu. Aksaray Üniversitesinde düzenlenen Fen Bilgisi Öğretmenlerine yönelik  çalıştayda: Sertifikalı Bilim Danışmanlığı (2010) seminerine katıldı.

TÜBİTAK ‘ın ‘’Bu Benim Eserim Yarışmaları’’nda 7 defa okullarına ve öğrencilerine final coşkusu yaşattı. 2015 TÜBİTAK  “Bilim Fuarı “yürütücülüğü yaptı. Mevlana Bilim Sanat Merkezinde  Robot Eğitimleri aldı.

UN WOMEN Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yürütülen İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliğinin desteğiyle uygulanan “Türkiye’de siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Yerel Siyaset Atölyesine katıldı. Sürdürülebilir Çevre Ve Enerji”  Teknolojiler Araştırma ve veri Yönetimi Eğitimlerine katıldı.     

İZÇEP’te (İzmir Çevre Platformu) ve  Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri  Derneğinde gönüllü eğitmenlik yaptı. Haber Ekspres gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Halen İzmir Büyük Şehir  Belediyesi Kent Konseyi İklim Değişikliği ve Ekoloji  Çalışma Gurubu Başkanı ve Yürütme Kurulu üyesi olup  A2 seviyesinde İngilizce biliyor. Evli ve  2 çocuk annesidir.