İZMİR KENT KONSEYİ OLAĞANÜSTÜ SEÇİMLİ GENEL KURUL DUYURUSU

İZMİR KENT KONSEYİ OLAĞANÜSTÜ SEÇİMLİ GENEL KURUL DUYURUSU

More More

9/30/2022 6:14:56 PM

OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ

OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ

İzmir Kent Konseyi olarak bu yıl Otomobilsiz Kent Günü'nde, araçlardan arındırılmış güvenli ve hareketli bir kent için Gaziosmanpaşa Bulvarı'nda etkinliklerimizi gerçekleştirdik.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzKK Otomobilsiz Kent Günü standımızı ziyaret ettiler. SOYER'e ve LANDRUT'a, İzmir Kent Konseyi'nin yapısı, işleyişi ve yaptığı faaliyetler hakkında da bilgilendirme yapıldı.


 

16-22 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşen Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir Kent Konseyi Kişisel Gelişim Çalışma Grubu bünyesinde, Yoga Eğitmeni Yağmur URAS tarafından Yoga Eğitimi verildi. Keyifli ve öğretici bir deneyim sunan Yağmur URAS'a İzmir Kent Konseyi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yoga eğitiminin ardından İzKK Engelli Meclisi, Boccia spor etkinliği gerçekleştirdi. Gerçekleşen gösteride katılımcılar doyasıya eğlendiler. Yine Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubumuz tarafından da "Toplu Taşıma ve Rehber Tanıtımı" gerçekleştirildi.


İzmir Kent Konseyi Otomobilsiz Kent Günü standımıza gelen, bizimle olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz...İzmir Kent Konseyi olarak, Belediye Başkanımız Tunç SOYER'e ve Büyükelçi LANDRUT' a teşekkürlerimizi sunuyoruz...

 

More More

9/26/2022 10:23:48 AM

Merhum Başkanımız Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI'yı Anma Töreni...

Merhum Başkanımız Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI'yı Anma Töreni...

İzmir Kent Konseyi Başkanı merhum Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI için İzmir Mimarlık Merkezi'nde anma töreni gerçekleştirildi.

AKYARLI'nın anma törenine; AKYARLI'nın ailesi, İzmir Kent Konseyi üyeleri, Ege Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü ve Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit MUMCU, Kent Konseylerinin temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni temsilen Konak ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cenap BÖRÜHAN, Konak Belediye Başkanı Abdül BATUR, Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl KAÇAR, meclis üyeleri,oda,birlik ve kooperatif başkanları,akademisyenler ve sevenlerikatıldı.

 

Anma töreninde; Prof.Dr. Adnan Oğuz AKYARLI'yı anlatan video sunumunun ardından konuşmacılar sırayla AKYARLI hakkında düşüncelerini dile getirdiler. Tüm konuklar merhum Prof.Dr. Adnan Oğuz AKYARLI'nın anısını daima yaşatacaklarını ifade ederek; aynı azim ve kararlılıkla mücadele bayrağını daha da yükselteceklerinin sözünü verdiler.

 

More More

9/19/2022 5:53:11 PM

İZMİR'İN 100. YIL COŞKUSU TARİHE GEÇTİ.

İZMİR'İN 100. YIL COŞKUSU TARİHE GEÇTİ.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, İzmir Kent Konseyi olarak katıldığımız kentin kurtuluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri tarihe geçti.

Türkiye'de bugüne dek sergilenmiş en büyük sahne şovlarından biri olan, artırılmış gerçeklik destekli işgal ve kurtuluşun canlandırıldığı interaktif teatral gösteri Alsancak Liman'dan Konak'a kadar yüzbinlerce kişiye görsel şölen yaşattı.

İzmir'in kurtuluşunun yüzüncü yılında, destek veren herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, “İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılında, tarihin akışının değiştiği bu meydanda birlikte olmanın büyük coşku ve heyecanını yaşıyorum. Cumhuriyet Halk Partimizin değerli Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU İzmir’e hoş geldiniz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken bizleri onurlandırdınız. Rehberliğiniz, liderliğiniz için minnettarız. Bu tarihi gecenin yaşanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarım… Belediyemizin değerli çalışanları… Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. " ifadelerini kullandı.
Daha sonra İzmirlilerin 100. yıl coşkusunu paylaşmak üzere Türkiye’nin megastarı TARKAN sahneye çıktı.

İzmir Kent Konseyi olarak bizler de alanlarda tüm çoşkuya ortak olduk.

Bizleri bu gururlu günümüzde Söke Kent Konseyi'de yalnız bırakmadı.

 

More More

9/11/2022 3:29:28 PM

İzmir Kent Konseyi Kişisel Gelişim Çalışma Grubu Bünyesinde "Holistik Nefes Pratikleri ve Yoga Eğitimi" gerçekleştirildi.

İzmir Kent Konseyi Kişisel Gelişim Çalışma Grubu Bünyesinde "Holistik Nefes Pratikleri ve Yoga Eğitimi" gerçekleştirildi.

 

İzmir Kent Konseyi Kişisel Gelişim Çalışma Grubu bünyesinde, Fuar yerleşkesinde bulunan İzKK standının bulunduğu alanda, "Holistik Nefes Pratikleri ve Yoga Eğitimi" gerçekleştirildi.

 

Holistik Nefes Master Eğitmeni Yelda ÇETİNER ve Yoga Eğitmeni Selina SERT tarafından gerçekleştirilen eğitimde katılımcılar; zihinsel ve bedensel farkındalık ile uyum sağlamak adına verilen eğitimi deneyimlediler. 

Keyifli ve öğretici bir deneyim sunan eğitmenlere, İzmir Kent Konseyi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz...

More More

9/11/2022 3:03:43 PM

PROF. DR. ADNAN OĞUZ AKYARLI'YI DOĞUM GÜNÜNDE ANDIK...

PROF. DR. ADNAN OĞUZ AKYARLI'YI DOĞUM GÜNÜNDE ANDIK...

İzmir Kent Konseyi Başkanı ve İzelman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı merhum Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI'nın doğum günü dolayısıyla, Kültürpark Fuar yerleşkesindeki İzKK standında anma gerçekleştirildi.
 
AKYARLI'nın doğum günü anmasına;  Ege Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit MUMCU, Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl KAÇAR, Kültürpark Şube Müdürü Sinan BAYDAR, meclis üyeleri, oda, birlik ve kooperatif başkanları, akademisyenler, kent konseyleri üyeleri, sevenleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
AKYARLI'nın sevenleri; doğum günü dolayısıyla bir anı bırakmak adına, İzKK binasındaki  Kitap Kafe'ye kitap bağışında bulundular. 
 
İzmir Kent Konseyi olarak; değerli hocamız merhum Prof.Dr.Adnan Oğuz AKYARLI'nın doğum günü vesilesiyle bizleri yanlız bırakmayan ve kitap bağışlayan tüm paydaslarımıza, dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Hocamızın  hatırasını sonsuza dek yaşatacağımız Kitap Kafe için kitap bağışlarınızı fuar sonuna kadar standımıza yapabilirsiniz..

More More

9/6/2022 9:57:56 AM

İZMİR KENT KONSEYİ BAŞKANI PROF. DR. ADNAN AKYARLI'YA SON VEDA...

İZMİR KENT KONSEYİ BAŞKANI PROF. DR. ADNAN AKYARLI'YA SON VEDA...

İzmir Kent Konseyi Başkanı ve İZELMAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Urla’da toprağa verilen Adnan Akyarlı için ilk tören Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Ailesi, sevenleri, bilim, siyaset ve iş dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra çok sayıda öğrencisi Akyarlı’ya veda için bir araya geldi. Törende Akyarlı’nın adının bir eğitim kurumunda ölümsüzleşeceğini söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Anısını sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.


Bilim ve siyaset dünyasının unutulmaz ismi, İzmir Kent Konseyi Başkanı ve İZELMAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı son yolculuğuna uğurlandı. Bir süredir tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önceki gün hayatını kaybeden Adnan Akyarlı için Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Akyarlı’nın ailesi,  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Atilla Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve il yönetimi, ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İZELMAN ailesi, siyasi parti temsilcileri, eski dönem belediye başkanları ve milletvekilleri, meclis üyeleri, kent konseylerinin başkanları, oda, birlik ve kooperatif başkanları, akademisyenler ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
“Anısını sonsuza kadar yaşatacağız”
Törende Adnan Akyarlı’nın Türk bayrağına sarılı tabutu çiçekler arasında sahneye konuldu. İzmir, Türkiye ve Atatürk sevdalısı Akyarlı’nın başarı dolu yaşam öyküsünü anlatan film, duygulu anlar yaşattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Acımız çok büyük. Gerçekten Türkiye bir aydınını, bir devrimci mücadele insanını kaybetti. İnsanlık bir bilgesini kaybetti. Bilim insanıydı, siyasetçiydi, çok iyi bir eğitimciydi. Bilimsel bir şeyden bahsediyorsa, hiç bilmeyene bile o kadar güzel anlatırdı ki. Siyasetçiye öyle bir siyasi ders verirdi ki…  Herkesin anlamasını sağlardı. Çok erdemliydi. İki yüzlülük, öfke, riyakarlık bir insandan bu kadar mı uzak olur? İyilik, hoşgörü, tevazu, sabır, dürüstlük bu kadar mı bir insanda buluşur? O yüzden acımız çok büyük. Anısını sonsuza kadar yaşatacağız. Onun adını bir eğitim kurumunda yaşatmayı düşünüyoruz. Başımız sağ olsun” diye konuştu.  

“İlkeli uzlaşmalarla siyaset yapmayı öğretti”
Akyarlı’nın yakın dostu ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise “Bilim dünyası bilim insanını, kent konseyi kurucusunu, politikacılar ağabeyini kaybetti. Adnan Akyarlı ölümsüzdür.  İsmi sonsuza kadar yaptıklarıyla, eserleriyle yaşayacak. O ismini verdiğimiz yere de değer katacak bir insan. Bana hep dilim biraz sivri olduğunda ‘Biz ilkeli uzlaşmalarla siyaset yapmalıyız’ derdi. Türkiye’nin en çok kutuplaştığı dönemde ilkeli uzlaşmalarla siyaset yaptık” ifadelerini kullandı.  
 
Engelsizmir Kongre Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem ise mikrofonda duygusal anlar yaşadı. Köstem "Çok iyi kalpli bir insandı" dedikten sonra gözyaşlarını tutamadı ve sahneden indi.
 
“İzmir’in tanımadan özleyeceği dedesini sonsuzluğa uğurluyorum”

Törende Akyarlı’nın kızları, babalarını son yolculuğuna uğurlamak için sahneye geldi. Ayşın Akyarlı Savatlı,  “Ben sadece biricik babamı değil, en büyük arkadaşımı, yol göstericimi, düşüncemi aydınlatan bilge önderimi, hayattaki en büyük gurur kaynağımı, annemi sonsuz aşkla seven eşini, en büyük hayranını, doğacak kızım İzmir’in tanımadan özleyeceği dedesini sonsuzluğa uğurluyorum. Anıları, öğretileri, sevgi zincirleriyle hep bizimle olacak” diye konuştu.
Diğer kızı Ayşegül Akyarlı ise “En bilge akıl hocamı, en iyi sırdaşımı, biricik babacığımı kaybettim. Benim tanıdığım en çağdaş insandı. En iyi aşıktı. İyi kalpli, çalışkan, üretken, sürekli öğreten eşsiz bir insandı” dedi.

 
“İşte bu ölümsüzlüktür sevgili kardeşim”
Akyarlı’nın 40 yıllık dostu Prof. Dr. Avukat Necdet Basa da duygu dolu bir konuşma yaparak “Etrafına sürekli olarak saçtığın pozitif enerji, yetiştirdiğin öğrenciler, sevdiklerin, binler, on binlerce insan sana eşlik edeceğiz. İşte bu ölümsüzlüktür sevgili kardeşim. Bir dürüstlük timsali, gerçek bir demokratsın. Ölümsüzlük budur. Sen Atatürk‘ün aydınlattığı bilimsel yoldan hiç ayrılmadın ve öğrencilerine, arkadaşlarına hep bunu yaydın. Bu anma töreni seni sonsuzluğa taşıyacak olan kadirşinaslığın çok saygın bir örneğidir” diye konuştu.

 
Sanatın, sporun, kitapların konuşulduğu bir dünya…

İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen çok bilge bir aydını uğurladıklarını belirterek “İlk günden beri aklın ve bilimin yolunda çalıştık. Böyle erdemli ve bilge bir insanla birlikte olmak çok büyük bir onurdur. İZELMAN’nın bugün bir aile gibi olmasında hocamızın çok büyük katkısı olmuştur. Hayatımızın her alanında kalıcı izler bıraktı. İZELMAN ailesi olarak söz veriyorum, başladığımız her projeyi tamamlayacağız. Silahların değil, sanatın, sporun, kitapların konuşulduğu bir dünya için çalışacağız” ifadelerini kullandı.  
 
“Bazı insanlar gittikten sonra da öğretmeye devam eder”    
İzmir Düşünce Topluluğu adına konuşan CHP İzmir Eski Dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı “Bugün burada yaşadığı toplumun dertleriyle dertlenen, elini taşını altına koymaktan çekinmeyen bir aydına veda ediyoruz. Bazı insanlar vardır gittikten sonra da öğretmeye, yol açmaya devam eder. Sizin yetiştirdiğiniz gençlerle mücadeleniz, mücadelemizdir. Aydınlık bir Türkiye için devrimci bir mücadeleyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  
 
“Yapacak daha çok işimiz vardı”
İzmir Kent Konseyi Başkan Vekili Nusret Doğan Albayrak, “İzmir için, İzmirli için çok önemli çalışma grupları oluşturmuştu. Emeklilikte yaşa takılanlardan tarıma, kentsel dönüşümden muhtarlara, toplumsal cinsiyet eşitliğinden çocuklara kadar 28 çalışma grubu kurdu. Yapacak daha çok işimiz vardı” şeklinde konuştu.  
 
“Hocamızı, ağabeyimizi kaybettik”

İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü İbrahim İncesu, “Kent Konseyi ve ülkemizin demokrasisine yaptığı katkıları asla unutmayacağız. Bu ayrılık çok erken oldu. Onun yolundan gitmeye devam edeceğiz. Mücadelesi mücadelemizdir” şeklinde konuştu.
 
Ege Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, “Bir ağabeyi, bir yoldaşı, yüce yüreği, gencecik bir devrimciyi kaybetmenin acısını yaşıyorum. Boşluğu her zaman hissedilecek” dedi.


 
Türkiye Kent Konseyleri Platformu adına konuşan İsmail Kumru ise “2010 yılında 40 kent konseyiyle başladığımız hikâyeyi 110 kent konseyine getirdik. İzmir’de çok iyi bir ekip kurdu. Adnan hocamızın mirası hem Türkiye kent konseylerinde hem de İzmir kent konseylerinde devam edecek” dedi.


Bizleri her zaman aydınlatacaktır.
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyesi Işıkhan Güler, “Ülkemizin kıyı ve deniz alanlarını korumak ülke ve insan yararına kullanmak için yaptığı bilimsel çalışmalardan ödün vermeyen hocamızı, meslek büyüğümüzü, kurul üyemizi kaybettik. Tükenmeyen heyecanı, çalışma azmi ve akademik duruşu ile bizleri her zaman aydınlatacaktır” diye konuştu.

 
En Çok Gerçekleştirmek İstediği Proje Kitap Kafe’ydi

Yenigün Gazetesi adına Yazı İşleri Müdürü Aycan Pırasalar Yaşar; “Türkiye bir aydınını kaybetti. Gençlerimiz işsiz kalmamalı boş kalmamalı diyerek çok istediği bir şey vardı. O da Kitap Kafe’ydi. Umarım ardında bıraktığı ışıklar o çalışmaları devam ettirecektir” şeklinde konuştu.

Nazım Hikmet’in dizeleriyle veda

Konuşmaların ardından büyük usta Nazım Hikmet Ran’ın “Hoşçakalın Dostlarım” adlı şiirinden bestelenen Grup Yorum şarkısı, Akyarlı’nın fotoğraflarıyla dinlendi. Akyarlı’nın sevenleri, törenin ardından Akyarlı’nın tabutuna kırmızı karanfil bıraktı.
Törenin ardından Akyarlı, Küçükyalı Hamidiye Camii’ne getirildi. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Akyarlı’nın naaşı Urla Zeytinalanı Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Eğitimci, devrimci ve Atatürkçü bir İzmir sevdalısı: Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı:

1949’da Adapazarı’nda doğdu. İlköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, orta öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1971’de İTÜ İnşaat Fakültesi'nden "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun olan Akyarlı, 1975’te "Doktor Mühendis", 1980’de "Kıyı ve Liman Yapıları" dalında "Doçent", 1987’de "Hidrolik" ve 1988 yılında ise "Deniz Teknolojisi" dallarında iki kez "Profesör" unvanı aldı. “İkinci Üniversite” kapsamında “Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”, ardından “Web Tasarımı ve Kodlama” programlarını bitirdi. Akyarlı “Yerel Yönetimler” programında da eğitimini sürdürüyordu.
1972-1998 sürecinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde çeşitli düzeylerde yönetim sorumlulukları alan Akyarlı, 1998 yılında emekli oldu.
Bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yaptı, yurt içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında eser bıraktı.
1998-2009 yılları arasında Türkiye-Belçika ortaklığındaki bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalıştı ve özel sektörde önemli görevler üstlendi. Akyarlı, 2009-2014 döneminde "İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili” ve “Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” olarak, CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesinde Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.
Konak Kent Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi Önceki Başkanı, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Dönem Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Dönem Başkanı olan Akyarlı, çok sayıda mesleki örgütün, derneğin, vakfın ve yeni nesil Biyoekonomi Kooperatifi’nin kurucu üyesi oldu.

More More

9/2/2022 10:57:21 AM

ACI KAYBIMIZ...

ACI KAYBIMIZ...

İzmir Kent Konseyi Başkanı, Türkiye Kent Konseyleri Başkanı Kurucu Dönem Başkanı ve Yürütme Kurulu Üyesi, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Genel Sekreteri, Konak Kent Konseyi Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi eski Başkanı, Konak ve İzmir Büyükşehir Meclisleri Başkan Vekili(2009-2014), deneyimli yerel yönetici, başarılı kamu bürokratı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Yenigün Ailesi'nin değerli ismi İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı bir süredir tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı kimdir?
1949 yılında Adapazarı’nda doğmuş; ilköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, orta öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde yapmıştır.

1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun olan AKYARLI: 1975 yılında "Doktor Mühendis"; 1980 yılında "Kıyı ve Liman Yapıları" dalında "Doçent"; 1987 yılında "Hidrolik" ve 1988 yılında ise "Deniz Teknolojisi" dallarında olmak üzere iki kez "Profesör" ünvanı almıştır.
"İkinci Üniversite” kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”, “Web Tasarımı ve Kodlama” ve “Yerel Yönetimler” programını bitirmiştir.
1972-1998 sürecinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği Bölümleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde çeşitli düzeylerde yönetim sorumlulukları alarak sürdürdüğü görevinden Temmuz 1998 de emekli olarak ayrılmıştır.
AKYARLI, bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yapmıştır; yurt içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında eseri bulunmaktadır.

1998-2009 yılları arasında Türkiye-Belçika ortaklığı olan bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmış; çok sayıda Holding Şirketi’nde Yönetim Kurulu üyesi olmuş; Kireç Sanayicileri Derneği Teknik Komitesi Başkanı olarak görev yapmış; patentle sonuçlanan iki AR-GE çalışmasının yönetimini üstlenmiştir.
AKYARLI, 2009-2014 döneminde "İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili” ve “Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” sorumluluğunu üstlenmiş; CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesindeki Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Konak Kent Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi Önceki Başkanı, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Dönem Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Dönem Başkanı olan AKYARLI: çok sayıda mesleki örgütün, sosyal derneğin, vakıfın ve yeni nesil Biyoekonomi Kooperatifi’nin kurucu üyesidir.

Akyarlı, Temmuz 2019 tarihinden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi bağlı şirketlerinden olan İZELMAN A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev üstlenmiştir.Prof. Dr.  Akyarlı Şubat 2022'den bu yana İzmir Kent Konseyi Başkanlığı görevini yerine getirmektedir.
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Genel Merkez bünyesinde kurulan Kıyı ve Deniz Mühendisliği çalışma gruplarının; İzmir Şubesi Küçük Kurulu ile Kentsel Dönüşüm çalışma grubunun üyesidir.

Çok iyi derecede İngilizce bilen AKYARLI, emekli İngilizce öğretmeni ve MEV Avni Akyol Lisesi Bölüm Başkanı Aytülü AKYARLI ile evli olup, Şişecam A.Ş.’nde Medya İlişkileri Müdürü olarak çalışan Ayşegül AKYARLI ile avukat Ayşın AKYARLI SAVATLI ve Hikmet SAVATLI’nın babası; Ada ile Ege’nin dedesidir.

More More

8/26/2022 12:53:19 PM

İZMİR ROMAN HAKLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

İZMİR ROMAN HAKLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde; İzmir Kent Konseyi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen Roman Hakları Çalıştayı Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti.
Gerçekleşen çalıştaya; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Başkanı Zekiye ŞENOL, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul TUGAY, Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl KAÇAR, İzmir Kent Konseyi’ni temsilen İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak YILMAZ, Yoksulluk ve Yoksunluk Çalışma Grubu, Medya ve İletişim Çalışma Grubu, Engelli Meclisi, Kadın Meclisi, İnsan Hakları Çalışma Grubu ile Roman derneklerinin temsilcileri, Roman hakları alanında çalışan akademisyenler, sivil toplum çalışanları ve aktivistler katıldı. 


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Ulusal Roman Entegrasyon Politikaları için Avrupa Çerçevesi” kapsamında yeni bir Roman Eylem Planı hazırladığını belirterek, “Burada buluşmamızın temel amacı da sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelerek bu eylem planının içeriğine dair öneriler geliştirmek” dedi.
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Başkanı Zekiye Şenol ise “Eylem planlarının yerel yönetimlere getireceği yeni yükümlülüklerin de farkında olarak Romanların eşitliği için elini taşın altına koyan ve İzmir'de eşitlikçi bir kent yaratmaya çalışan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Roman yurttaşların eğitim, sağlık, barınma ve istihdam gibi temel haklara ve kentsel hizmetlere erişimi bakımından yaşadıkları sorunların konuşulduğu çalıştayın birinci gününde; Romanların yaşadığı zorluklar karşısındaki deneyim paylaşımı ve kültürel haklara erişim olanakları ele alındı. Çalıştayın ikinci gününde ise; çalışma gruplarının yuvarlak masa toplantıları çerçevesinde Roman Eylem Strateji Belgesi’ne dair somut öneriler geliştirildi.


İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak YILMAZ gerçekleşen çalıştayın sonunda, 19 Temmuz 2022 tarihinde İzmir Kent Konseyi’nde Prof.Dr. Adnan Oğuz AKYARLI moderatörlüğünde gerçekleşen “Romanların Güncel İnsan Hakları Problemleri ve Siyasi Aktörlerin Rolleri” Forumu’nun Sonuç Raporunu çalıştay katılımcılarıyla paylaştı. Çalıştaya ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve çalıştaya destek vererek İzmir Kent Konseyi’nin kapılarını açan İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI’ya ayrı ayrı  teşekkürlerini sundu.

More More

7/25/2022 1:52:31 PM

YÜRÜTME KURULUNDA YER ALDIĞIMIZ TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU OLARAK ORTAK BİLDİRİMİZDİR.

YÜRÜTME KURULUNDA YER ALDIĞIMIZ TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU OLARAK ORTAK BİLDİRİMİZDİR.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak, başta asbest olmak üzere halk sağlığını tehdit eden  tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ait geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmek istenmesini kınıyoruz. Başta Aliağa olmak üzere tüm bölgedeki insanları ve doğal yaşamı etkileyebilecek bu büyük riske onay verenlerin, yarın bu sorumluluğun altında kalabileceklerini önemle belirtmek isteriz.

Bu arada Çeşme, Yarımada, Bodrum kıyılarında ve Seferihisar, Karaburun, Urla’da da talan projelerinin gündemde olduğunu; Buca Cezaevi yerleşkesinin ranta kurban edilmek istendiğini büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Aynı şekilde; Mersin Akkuyu Nükleer santralinin ve Kahramanmaraş Elbistan'daki kömürlü termik santrallerin çevreye zararlarının, Çorlu Ergene Nehri'ndeki kirliliğin, Karadeniz'deki HES'lerin, Ege ve Akdeniz’de meydana gelen yangınların, Çanakkale ve Kaz Dağları'ndaki maden çalışmalarının doğaya verdiği tahribatın, takipçisi olduğumuzu da buradan tüm kamuoyuna vurgulamak isteriz.Doğanın sahibi değil bir parçası olduğumuzu belirtir; ne şimdiki ne de ilerideki nesillerin geleceğini, kimsenin ipotek altına almaya hakkının olmadığının altını çiziyoruz.

Halkımızın menfaatleri doğrultusunda tüm bu süreçlerin titizlikle takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

More More

7/19/2022 10:35:10 AM

YÜRÜTME KURULUNDA YER ALDIĞIMIZ TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU OLARAK ORTAK BİLDİRİMİZDİR.

YÜRÜTME KURULUNDA YER ALDIĞIMIZ TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU OLARAK ORTAK BİLDİRİMİZDİR.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak, başta asbest olmak üzere halk sağlığını tehdit eden  tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ait geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmek istenmesini kınıyoruz. Başta Aliağa olmak üzere tüm bölgedeki insanları ve doğal yaşamı etkileyebilecek bu büyük riske onay verenlerin, yarın bu sorumluluğun altında kalabileceklerini önemle belirtmek isteriz.

Bu arada Çeşme, Yarımada, Bodrum kıyılarında ve Seferihisar, Karaburun, Urla’da da talan projelerinin gündemde olduğunu; Buca Cezaevi yerleşkesinin ranta kurban edilmek istendiğini büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Aynı şekilde; Mersin Akkuyu Nükleer santralinin ve Kahramanmaraş Elbistan'daki kömürlü termik santrallerin çevreye zararlarının, Çorlu Ergene Nehri'ndeki kirliliğin, Karadeniz'deki HES'lerin, Ege ve Akdeniz’de meydana gelen yangınların, Çanakkale ve Kaz Dağları'ndaki maden çalışmalarının doğaya verdiği tahribatın, takipçisi olduğumuzu da buradan tüm kamuoyuna vurgulamak isteriz.Doğanın sahibi değil bir parçası olduğumuzu belirtir; ne şimdiki ne de ilerideki nesillerin geleceğini, kimsenin ipotek altına almaya hakkının olmadığının altını çiziyoruz.

Halkımızın menfaatleri doğrultusunda tüm bu süreçlerin titizlikle takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

More More

7/19/2022 10:31:44 AM

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFROMU ONLİNE TOPLANTI YAPTI

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFROMU ONLİNE TOPLANTI YAPTI

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 28. Genel Kurul’un ardından ilk online Yürütme Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İzmir Kent Konseyi’ni temsilen İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak YILMAZ’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda genel kurul değerlendirilmesi ve faaliyet planlaması yapıldı.
Toplantıda şu konu başlıkları tartışıldı:
*Kent Konseyleriyle ilgili politikalar oluşturmak, çalışmalar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi'nde oluşturulan Kent Konseyleri Masası gibi diğer siyasi partilerde de masa/birim oluşturulmasının önerilmesi,
*Platform çalışmalarının daha etkin ve kapsayıcı olması için Danışma Kurulu’nun kurularak platformun güçlendirilmesi , çalışmaların daha kapsayıcı olması önerilmesi.

More More

7/7/2022 3:32:23 PM