“Basın Özgürlüğüne Karşı Baskılar Devam Etmektedir”

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kapsamında basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada "Basın özgürlüğüne karşı baskılar devam etmektedir" denildi.

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Emek Devrim Gülay, basın bildirisinde; “Anayasamız ile basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır. Fakat ülkemizde maalesef yüzün üzerinde gazeteci tutukludur… Bizler Çocuk Meclisi olarak halkın haber alma özgürlüğü için şehit düşmüş gazetecileri saygıyla anıyor ve tutuklu olan gazetecilerin yanında olduğumuzu bildiriyoruz,

Biz İzmir Kent Konseyi Çocuk Mecnisi olarak anne veya babası basın emekçisi olup da cezaevinde olan, onlarsız eksik kalan tüm çocukların da dertlerine ortak olacağız. Gelecek biziz ve biz çocuklar Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz” dedi.

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Umay Şimşek, basın bildirisine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “basın özgürlüğü ve toplumsal özgürlükler olmadan ve halka ait işler hakkında geniş eleştiri alanı bırakılmadan, kamuoyu görevini yapamaz. Kamuoyu özgür tartışma ve eleştiri alanıdır. Bu alan hep açık olmalı ve değişik fikirlerle desteklenmelidir” sözlerini anımsatarak devam etti ve “basın özgürlüğü demek çağdaş, demokratik ve özgür birey, özgür toplum, özgür yaşam demektir” vurgusunda bulundu.

 

Basın bildirisinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.