Hakça, İnsanca, Adil bir Yaşam İstiyoruz!

   1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadın Emeği ve İstihdamı Çalışma Grubu tarafından “Hakça, insanca, adil bir yaşam istiyoruz”  başlıklı bir basın bildirisi okundu.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadın Emeği ve İstihdamı Çalışma Grubu temsilcisi Ilgım Eroğlu, basın bildirisinde; “İşsizlik arttı, ücretler baskılandı, gelir dağılımı adaletsizliği yükseldi.  Ekonomik krizlere küresel Covit-19 salgını eklendi. Bu zorluklarla mücadelenin ön saflarında her zamanki gibi yine kadınları gördük. Evinde hasta bakarak, öncelikle işten çıkartılan personel olarak, yoklukla mücadele edip tenceresini kaynatmaya çalışarak, eğitimli/eğitimsiz her biri iş kuyruklarında iş bulma umuduyla dolu kadınların olduğu acımasız bir süreci hep beraber yaşadık. Kreşler olmayınca ve aile fertlerinin de her tür bakım sorumlulukları kadın sırtına yüklenince kadınlar; güvencesiz işlerde, düşük ücretlerle, yarı zamanlı çalışmak zorunda kaldı.

Biz toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sonlandırmak, iş sahalarında temel yaşam hakların korunduğu, çocuk işçilerin görülmediği, emekçilerimizin alın terleri soğumadan emeklerinin karşılığını alabildiği, hakça, insanca, adil bir gelecek inşa edilmesi için yürekten çalışıyoruz” dedi.

 

Basın bildirisinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.