İzmir Kent Konseyi Zeytin için Milas'ta

Muğla’nın Milas ilçesinde, Milas Kent Konseyinin çağrısıyla düzenlenen  “Zeytin hayattır, dokunma” mitingi ve yürüyüşüne İzmir Kent Konseyi olarak katılım sağladık.

Muğla, İzmir, Denizli ve Aydın’dan katılan yüzlerce kişi ile birlikte “Zeytin umut, yaşam, emek, sevgi ve barış demektir”, “Zeytin mirasımızdır”, “Akbelen için adalet”  ve “Zeytin tane tane damla damla sağlıktır” pankartlarının taşındığı yürüyüşte sık sık “Havama, suyuma, zeytinime dokunma”, “Zeytinime dokunma huzurumu kaçırma”, “Madenlere inat yaşasın hayat” ve “Su, hava, toprak temel haktır” diyerek, Madencilik faaliyetleri ve çimento fabrikaları için zeytin ağaçlarının katledilmesine karşı tepkimizi hep bir ağızdan dile getirdik.

Mitingde bir konuşma yapan İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz AKYARLI:  

“Konu olan zeytin Akçabelen’de ama Akçabelen’de bizim, Rize’ de bizim, Tunceli’ de bizim, bu ülke bizim; çünkü bu doğa bizim! Biz doğayı seviyoruz, doğanın yeşilini seviyoruz. Doğanın yeşilini seven sivil toplum sorumluları olarak birlikteyiz. Bugün umutlandım.

Ülkenin kurtuluşu için ittifak arayışları var ya, benim somut bir ittifak önerim var. Bu ülkeyi kurtarmak için bir doğa ittifakı yapmalıyız! Bu ittifak içerisinde, doğanın yeşilini seven tüm erdemli insanları kucaklamalıyız. İki tane ölçütümüz olmalı, doğa sevgisi ve erdem.

Bu iki ölçüte uyan herkes paydaşımız olmalı ve bu ülkeyi doğasını katletmeye çalışanlardan kurtarmalı ve mücadeleye bu şekilde yürümeliyiz.

Bu duygularımızı paylaşmak için İzmir’ den geldik. Sizlere bütün Kent Konseyleri adına, bütün sivil toplum örgütleri adına sevgimi iletiyorum ve bu mücadelenin paydaşı olarak yanınızda olduğumuzu söylüyor ve sevgilerimi sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.