İzmir Kent Konseyleri Birliği İzmir Kent Konseyinin Ev Sahipliğinde Toplandı

Açılış Konuşmasını, İzmir Kent Konseyleri Birliği dönem sözcüsü İbrahim İncesu’nun yaptığı toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra 27. Dönem İzmir Millet Vekili Murat Bakan da katıldı. İzmir’deki tüm kent konseyi başkanları ve genel sekreterlerinin katıldığı toplantıda gündemi İzmir’in çevre sorunları oluşturdu. Hava kirliliğinden Gaziemir’deki nükleer atıklara kadar uzanan konular hakkında yapılan sunumların ardından Çiğli Kent Konseyi’nin önerisi ile Gediz bölgesindeki sulak alanların korunması için ortak imza kampanyası yapılma kararı alındı.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında, adil bir gelir dağılımı oluşturmanın ve yoksullukla mücadele edebilmenin demokrasi ile mümkün olacağını vurgularken, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi için de kent konseylerinin öncü rol oynaması gerektiğini belirtti.

Tunç Soyer, Murat Bakan, Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Helil İnan Kınay, İbrahim İncesu, Aykut Akdemir, Ferdan Çiftçi, Rıfat Özer ve Hamit Mumcu gibi isimlere İzmir Kent Konseyleri Birliğine katkılarından dolayı plaket verilirken bir sonraki toplantıya Karabağlar Kent Konseyi’nin ev sahipliği yapması kararlaştırıldı. İzmir’de sivil toplum çalışmalarının öncülerinden olan Necati Orhan, Ali Çelik, İprar Buğra ve Erdoğan Doğan’ın da anıldığı toplantı İzmir’deki kent konseyi başkanlarının ortak iftar programı ile sonlandı.