Zeytin için Adalet İstiyoruz!

Zeytin alanlarında madencilik faaliyetlerinin yapılabilmesine imkân tanıyan yönetmeliğe karşı tepkiler çığ gibi büyüyor. Son olarak İzmir Kent Konseyi'nin de aralarında bulunduğu zeytin dostlarının sesi Muğla Milas’tan yükseldi. Milas Kent Konseyi’nin önderliğinde ki  basın açıklamasına; Milas Belediyesi, Türkiye Kent Konseyi Platformu, Konak Kent Konseyi, Ege Kent Konseyi Birliği, Karşıyaka Kent Konseyi, Çiğli Kent Konseyi, Ege Çevre ve Kültür Derneği, İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu, Muğla Çevre Platformu, İzmir Yaşam Alanları, Tüm Emekli Sen Sendikası, Sol Parti, Öğrenci Veli Derneği İzmir 2 No’lu Şubesi, Akbelen Direnişi temsilcileri katıldı.

1 Mart günü Enerji Bakanlığı'nın yayınladığı “maden yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” bir madencilik düzenlenmesi gibi görünse de özellikle zeytin ağaçlarının, ama genelde doğanın ve canlıların katledilmesinin önünü açan bir düzenleme olduğu belirtilen bildiride;

“Çıkarılan bu yönetmeliği kabul etmiyoruz. Bizler sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri ve kent konseyleri olarak oluşturacağımız "zeytin ittifakı" ile bir yürütmeyi durdurma davası daha açarak bu cepheyi, bu direnişi, bu itirazı güçlendireceğiz’’ denildi.