12 ŞUBAT 2022 TARİHİNDE YAPILAN İZMİR KENT KONSEYİ (İZKK) BAŞKAN VE YÜRÜTME KURULU ÜYE SEÇİMLERİNİN ARDINDAN İZKK İLK ETKİNLİĞİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

12 ŞUBAT 2022 TARİHİNDE YAPILAN İZMİR KENT KONSEYİ (İZKK) BAŞKAN VE YÜRÜTME KURULU ÜYE SEÇİMLERİNİN ARDINDAN İZKK İLK ETKİNLİĞİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları günü etkinlikleri kapsamında İzKK Kişisel Gelişim Çalışma Grubu (KGÇG)  Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) ile ortaklaşa 18.02.2022 günü saat 14.00’da İzKK genel kurul salonunda “Evrensel Tüketici Hakları” konulu bir söyleşi düzenlendi.

İzKK Yürütme Kurulu Üyesi ve Kişisel Gelişim Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı olan Fikret EKİCİ’nin Moderatör olduğu TükoDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi E. Tamer GÖREN ve İzKK Kişisel Gelişim Çalışma Grubu Başkanı Av. Fatih KURDOĞLU’nun konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye 23 farklı STK temsilcisinin hazır bulunduğu yaklaşık 60 katılımcı söyleşimizi dinlemiştir. Tüketici Hakları konusunda bilgi sahibi olmuştur. Etkinlik, İzKK YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanmıştır. Takip etmek isteyenler için https://youtu.be/8uMWoLyNUHc bağlantısı oluşturulmuştur.

E. Tamer Gören yaptığı konuşmada; genel olarak tüketicilerin, mal ve hizmet piyasalarında satıcı ve sağlayıcıların uyguladığı saldırgan ticari faaliyetler nedeniyle yaşanılan sorunlarla değil, eğitim-sağlık-ulaşım vb. alanlarda kamusal ayıplı hizmetlerin yol açtığı yüksek enflasyon ve hayat pahalılığından kaynaklanan geçim sıkıntısı ile mücadele etmek zorunda kaldığını belirtmiştir.   

Evrensel Tüketici Hakları ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alan belli başlı konularda (ayıplı mal ve seçimlik haklar, işyeri dışında kurulan sözleşmeler, mesafeli sözleşmeler, tüketici hakem heyetleri parasal sınırları, başvuru şekilleri) tüketici haklarının neler olduğu İzKK KGÇG Başkanı Av. Fatih Kurdoğlu tarafından anlatılmıştır.

Serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı bu sistemde tüketici mağduriyeti hiçbir zaman bitmeyeceğinden Tüketici Hakları her zaman güncelliğini korumaktadır. Katılımcılar konuyu dinledikçe kendi yaşadıkları sorunlar olduğunu fark etmişler, konuya ilgi daha da artmıştır. İnteraktif söyleşide katılımcıların sorularına cevap verilmiş, detaylı inceleme ve araştırmayı gerektiren konularda yardımcı olunması amacıyla katılımcılara paydaşımız TükoDer’in destek olacağı da belirtilmiştir.

İzmir Kent Konseyi Kişisel Gelişim Çalışma Grubu’nun düzenlemiş olduğu bu etkinlik, BİLİNÇLİ TÜKETİCİ-TÜKETİCİ BİLİNCİ kavramının oluşmasında etkin bir rol oynamıştır.