Kadına Şiddetin Durdurulması İçin Önerilerimiz

İzmir Kent Konseyi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile yaptığı basın açıklamasında çözüm yolları madde madde sıraladı.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenledi. Kadın örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin önemi vurgulandı ve kadın haklarını hedef alan düşmanca tutumlar eleştirildi.

Kadına şiddetin devam ettiğini ve bu büyük sorun nedeniyle kadınların karşı karşıya kaldığı yıldırma (mobbing), psikolojik ve ekonomik şiddet gibi diğer sorunların da konuşulamadığını vurgulayan İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Vekili Nevin Öğütcen, 1 Ocak - 23 Kasım tarihleri arasında 285 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada konuşan Nevin Öğütcen, “Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyete dayalı şiddet, kadınlara kontrol altında tutulduğunu, kendi kararlarını alan, özgür ve eşit insan olmadığını hem öğretir hem de yaşam boyu öyle kalmayı dayatır. Şiddetten sadece kadınlar ve kız çocukları değil bütün toplum acı çeker. Şiddet, bütün toplumun demokratik geleceğini, eşit, özgür, adil ve müreffeh bir dünyanın kurulmasını engeller” dedi.

Öğütcen, 50’den fazla sivil toplum kuruluşunun, 2 Ekim’de bir araya gelerek, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele İzmir İl Eylem Planı’na katkıda bulunmak için önerilerini hazırladığını ve raporlaştırdığını hatırlattı. Öğütcen, bu çalışmadan çıkan sonuçları sekiz maddede özetleyerek paylaştı. Öneriler arasında Alo 183 hattının yetersizliği, belediyelerin sığınak ve danışma merkezlerinin sayısını artırması, İstanbul Sözleşmesi’nin esas alınmasının gerekliliği ve yasal kürtaj, cinsel sağlık ile gebelik kontrolleri gibi hakların şiddetle mücadelenin bir parçası olduğu yer aldı.

Basın açıklamasından sonra gazeteci yazar Demet Cengiz, ev içi şiddeti anlatan romanı “Adımı Deniz Koydular” kitabını imzaladı.

 

Basın bültenimizi indirmek için tıklayınız.