Haydi 3 Dakika PKU''yu Anlat

İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi, "Fenilketonüri ile Yaşama Yolculuk" Paneli ve Haydi 3 Dakika PKU''yu Anlat Yarışması düzenliyor. "1 Haziran PKU Ulusal Farkındalık Günü" çalışmaları çerçevesinde, İzmir Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'nda düzenlenecek panele, "Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Gastroentoloji Bölümü, Beslenme ve Çocuk Metabolizma Hastalıkları Uzmanı" Prof. Dr. Yeşim ÖZTÜRK, Eşrefpaşa Hastanesi Diyet Uzmanı Güneş AYNACI ve "İzmir PKU Derneğinden" Songül KORKMAZ panelist olarak katılacak. Panel 1 Haziran 2015 Pazartesi günü saat 13.00'da başlayacak ve 17.00'da sona erecek. 

Panel ile birlikte bir de ödüllü yarışma düzenleyen İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi, PKU hastası veya yakınlarından 3 dakikalık bir video ile Fenilketonüri diyeti yapan bireylerin toplumsal ve sosyal yaşamada yaşadıkları yoksunluk sıkıntı ve beklentilerinin anlatılması isteniyor. Yarışmada dereceye giren videoların gösterimi yine panelin son bölümünde yapılacak ve ödüller sahiplerine verilecek. Yarışma takvimine göre;

22.05.2015: Video Gönderimi ve Başvuru Son Günü.
25.05.2015: Jüri Değerlendirme Toplantısı.
01.06.2015: Yarışma Sonuçlarının Duyurulması ve Ödül Töreni. 
 
Yarışma ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için şartnameye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

"Haydi 3 Dakikada PKU'yu Anlat" Yarışma Şartnamesi

PKU nedir?

Fenilketonüri yani kısaca PKU, besinlerdeki protein içinde bulunan Fenilalaninaminoasidine duyarlılık, doğuştan karaciğerde Fenilalanin Hidroksilaz enziminin eksik olması nedeniyle oluşan kalıtsal metabolik bir hastalıktır.


Paylaş
    Güncel duyuru
    bulunmamaktadır.