KAMUOYUNA DUYURULUR
Yeni Asır Gazetesi’nin 9 Eylül 2018 Pazar tarihli baskısın birinci  sayfasında manşet olarak verilen “Gel de Çıldırma” başlıklı haberi ve bir gün öncesinde aynı gazetenin internet haberinde yeralan 8 Eylül 2018 Cumartesi tarihli, “İzmir Pislik İçinde Konseyi Castro Derdinde” başlıklı haber içeriğinde yeralan asılsız iddialara ilişkin İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulumuz tarafından kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.
 
Haberde özetle İzmir Kent Konseyi ve İzmir’den Fidel’e Vefa Platformu tarafından Fidel Castro’nun heykelinin İzmir’e  dikilmesi kampanyasının yürütüldüğü bildirilmektedir. 

Ancak İzmir Kent Konseyi’nin kurulduğu günden bu yana, söz konusu platform ile ortak yürüttüğü hiçbir çalışma ve eylem bulunmadığı gibi böyle bir kampanyanın varlığından da söz konusu haber ile bilgisi olmuştur.
 
Ayrıca haber içeriğinde, İzmir Kent Konseyi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olduğu ve CHP’ye yakınlığının bilindiği iddialarına da yer verilmektedir. İzmir Kent Konseyi “Kent Konseyleri Yönetmeliği” gereğince Türkiye’deki tüm kent konseylerinde olduğu gibi belediyelerden ayni ve nakdi destek almaktadır. Bu durum haberde belirtildiği gibi belediyenin yan kuruluşu gibi olarak algılanması sonucunu doğurmaz ve belediyesinin partisinden bağımsız olarak İzmir Kent Konseyinde farklı görüşe sahip, görev alan ve çalışan gönüllülerimizin de var olduğu gerçeğini değiştirmez.
 
Yine haber metninde Kent Konseyi’nin çoğunluklu olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından oluştuğu bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır. Yürütme Kurulu  farklı kurum ve kuruluş temsilcilerinin bir araya geldiği 17 kişiden oluşmaktadır ve İzmir Büyükşehir Belediyesinden yine İzmir Kent Konseyi Çalışma  Usul ve Esasları Yönergesine göre 2 üye görev almaktadır. İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri yine yönetmelik gereği yürütme kurulu toplantılarına katılmakta ancak oy kullanamamaktadır. Bu noktada 17 kişilik İzmir Kent Konseyi yürütme kurulunda yönerge gereği görev alan 2 kişinin nasıl çoğunluk oluşturduğu bilgisi de haberin tarafsızlığı açısından kamuoyunun takdirine sunulmuştur.
 
Sonuç olarak, bizler, İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri olarak, İzmir Kent Konseyi ile ilgili çıkan söz konusu kampanya haberinin içeriğinde verilen söz konusu iddiaların tamamının asılsız olduğunu, İzmir Kent Konseyi’nin söz konusu kampanya ile bir ilgisinin bulunmadığını, söz konusu kampanya üzerinden İzmir Kent Konseyi’nin yapısı ve işleyişi ile ilgili ortaya atılan iddialar ilgili de gerekli hukuksal işlemleri başlatacağımızı, İzmir Kent Konseyi’nin dün olduğu gibi bugün de İzmir halkını da yakından ilgilendiren tüm projelerin önem, yapılabilirlik imkânları, paydaş sorumlulukları, finans şartları, planlama ve mevzuat imkânları konusunda hemşehrilerimizin gönüllü katkıları ve desteğiyle gerçekleştirilmesi sorumluluğu içerisinde çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
Paylaş